Haber

İspanya, Ukrayna’ya 6 Leopard tankı göndereceğini duyurdu

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, ülkesinin Ukrayna’ya 6 adet Leopard 2A4 tipi tank göndereceğini açıkladı.

Robles, parlamentoda yaptığı konuşmada, Rusya’ya karşı savaşta kullanılmak üzere Ukrayna’ya teslim edilecek 6 adet Leopard 2A4 tankının Mart sonu veya Nisan başında gönderileceğini söyledi.

Kara Kuvvetleri’ne ait Casetas’taki (Zaragoza şehri) depoda bulunan 50 tankın kötü durumda olduğunu ve bunlardan 6’sının seçildiğini kaydeden Robles, bakım için Sevilla’daki Santa Barbara şirketinde bulunan bu tankların bakıma alınacağını söyledi. Mart sonuna kadar hazır.

Robles, İspanya’da 40’ı tank elleçleme personeli olmak üzere 55 Ukrayna askerinin de eğitim gördüğünü belirtti.

Rusya ile savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya çok fazla detaya girmeden 42’si hava, 9’u kara ve 3’ü deniz yoluyla olmak üzere 54 adet muhtelif askeri teçhizat gönderdiklerinin altı çizildi. roketatarlar, hafif silahlar ve mühimmat, makineli tüfekler. Tüfekler, mermiler, Hawk ve Mistral hava savunma sistemleri, 10 hafif ve 10 ağır vasıta ve 5 ambulans.

Öte yandan Robles, İspanya’nın NATO’nun doğu kanadındaki hava sahasını korumak için Nisan ayından itibaren 4 ay boyunca kuzey Estonya’da Nasams tipi uçaksavar füzeleri konuşlandıracağını da doğruladı.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, EFE haber ajansına yaptığı açıklamada, “Ne İspanya, ne İspanyol Hükümeti, ne Avrupa, ne Avrupalı ​​bir ortak, ne NATO, ne de herhangi bir NATO müttefiki bu savaşı istedi, desteklemedi ve istemedi. “Hiçbir şey yapmadı. Ne İspanyol hükümeti, ne Avrupa ne de NATO tarafından Ukrayna’ya herhangi bir şekilde asker gönderme planı yok. Ukrayna’da İspanyol, Avrupalı ​​veya NATO askeri olmayacak. Bunun açıklığa kavuşturulması gerekir.” dedi.

samsathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu