Haber

İngiliz basınında deprem: Türkiye’de öfke yükseliyor

Maraş merkezli depremlerin ardından dördüncü gününde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Türkiye’de 12 bin 873 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İngiltere merkezli BBC kanalına konuşan uzmanlar, depremde yıkılan binaların durumunu değerlendirdi. Yıkılan binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığına dikkat çekilirken, yeni yapılan çok sayıda binanın yıkılması nedeniyle öfkenin arttığı belirtildi.

‘BİNA YAPILMASI YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİLDİ’

“Türkiye’de son depremlerde birçok binanın yönetmeliklerin uygulanmaması nedeniyle yıkılmasına karşı artan bir öfke var” ifadelerinin yer aldığı haberde, University College London Acil Durum Planlaması ve Yönetimi Profesörü David Alexander’ın görüşleri aktarıldı. , dahil edildi.

Alexander, “Depremlerin en yüksek yoğunluğu çok büyüktü, ancak düzgün inşa edilmiş binaları yıkacak kadar güçlü değildi” dedi. “

‘YETERİNCE DENETLENMİYOR’

BBC’den Jake Horton ve William Armstrong, 2018’de Türkiye’de deprem yönetmeliğinin sıkılaştırıldığını hatırlatarak, “Ancak bunlar doğru dürüst denetlenmedi” diye yazdı. BBC’ye konuşan Alexander, şöyle devam etti: “Sorunlardan biri, mevcut binalarda güçlendirme çalışmalarının sınırlı olması, ancak yeni binalarda da yönetmelik standartlarına sınırlı bir şekilde uyulması.” (DIŞ HABERLER)

karakecili-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu