Ekonomi

Grayscale, SEC’i mantıksız olmakla suçluyor

Yeni bir mahkeme kaydına göre varlık yönetimi şirketi gri tonlama, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komitesi (SEC) spotu bitcoinborsa yatırım fonunu onaylamama gerekçesini “mantıksız” ve “temelde saçma” olarak nitelendirerek eleştirdi.

Grayscale Investment, kümedeki en değerli şirket olan Grayscale Bitcoin Trust’ı spot Bitcoin yatırım fonuna dönüştürmek için SEC’e başvurdu, ancak SEC reddetti. Bu eleştiri, SEC’in bu kararı alma gerekçesini açıklamasının ardından geldi.

SEC daha önce vadeli işlem Bitcoin borsa yatırım fonlarını onaylamıştı. Bununla birlikte, SEC’e göre, spot Bitcoin borsa yatırım fonları “hileli ve manipülatif hareketlere” karşı savunmasızdır. Bu nedenle başvuru reddedildi.

Grayscale ise SEC’in aktardığı bu gerekçeye şu yanıtı verdi:

Grayscale, başvurunun reddedilmesi üzerine 29 Haziran’da bir dava açtı ve ABD Kaliforniya Bölgesi Temyiz Mahkemesi’nden kararı gözden geçirmesini istedi. Dönüşüm onaylanırsa, yatırımcılar Bitcoin’leri doğrudan kendi ellerinde tutabilecekler.

Gri Tonlamalı Hukuk Birimi Başkanı Craig Salm, davayla ilgili son müzakerelerin 3 Şubat’ta yapılacağını bildirdi. Nihai karar sonbaharda alınabilir.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu