Haber

Çin Başkonsolosu: ABD ve Çin ilişkilerini geliştirmek için uygun koşullar yaratmalı

NEW YORK, 14 Eylül (Xinhua) — Çin’in New York Başkonsolosu Huang Ping, ABD ve Çin’in çıkarlarını ilerletmek için uygun koşullar yaratması gerektiğini belirtti.

Çarşamba akşamı Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 74. yıldönümünü kutlayan bir etkinlikte konuşan Huang, ikili ilişkilerde yeni zorluklarla karşı karşıya kalan ABD ve Çin’in “güveni güçlendirmeye, sabrı korumaya ve işbirliğine devam etmesi gerektiğini” kaydetti. “

Başkonsolos, “Güvenin güçlendirilmesi için uzun vadede Çin-ABD ilişkilerine inanmamız gerekiyor.” dedi.

Son yıllarda ikili ve küresel düzeyde pek çok değişimin yaşandığına işaret eden Huang, Çin-ABD bağlantılarının hem ülkeler hem de dünya için eşit derecede önemli olmaya devam ettiğini belirtti.

“Geniş ortak çıkarları paylaştığımız ve birbirine bağımlı olduğumuz gerçeği değişmedi. Halkımızın daha fazla etkileşim ve işbirliği arzusu da değişmedi. Çin, diyaloğu geliştirmek, farklılıkları yönetmek, işbirliğini ilerletmek ve daha iyi anlaşmalar sağlamak için ABD ile çalışmaya hazırdır. Huang, “İlişkiler mümkün olan en kısa sürede yoluna girecek” dedi. .

Diplomat, “Sabrımızı korumak için Çin-ABD ilişkilerinin istikrarlı bir şekilde gelişmesinin önündeki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Mevcut durum ne iki halkın temel çıkarlarına hizmet ediyor ne de uluslararası toplumun ortak beklentilerini karşılıyor.” dedi.

İki ülke arasında son dönemde bir dizi üst düzey temas bulunduğunu hatırlatan Huang, ikili ilişkilerin istikrara kavuşturulması için diyalog, etkileşim ve iş birliğinin artırılması gerektiğinin sinyalini veren tarafların Bali gündemine dönme konusunda mutabakata vardığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu