Teknoloji

“Alfa Erkek Statü Kaybederse Ne Olur?” Araştırma

Sosyal statü, hayvanlar aleminde kritik bir konudur. Liderlik, statü yoluyla ayrıcalıklar ve ‘alfa olmak’, liderlik etme dürtüsüFarelerden insanlara kadar pek çok cinste bulunur.

Bireylerde statü kaybının nörolojik etkilerini araştıran bir çalışma, ‘alfa erkekler’dir. yaşadığı statü kaybınıngösteriyor.

Fareler üzerinde yapılan çalışmada depresyon belirtileri öne çıkıyor;

Fareler doğal yaşamlarında sistematik bir hiyerarşi içinde yaşarlar. Tabii bu durum laboratuvarlarda yaşayan fareler için de geçerli. Grubun alfa erkekleri dişi fareler, yiyecekler, hatta tuvalete gidecekleri yer konusunda endişeli. daha çok hakları var.Güçlü olanın doğal olarak alfa olduğu bu kümelerde, zayıf halkalar bir şekilde alfalara boyun eğer.

Araştırma ekibinin yaptığı şey, zayıfların öne geçmesini desteklemek ve alfaları yenmelerine yardımcı olacakbazı kontrollü ortamlar yaratmaktı.

Bir alfa fare ile ‘sıradan bir fare’yi bir tüpün içinde burun buruna getirip çıkışı kapatarak sadece alfa fare yönünde çıkabilecekleri bir mekanizma kurdular. Yani farelerin dar tüpten çıkması için alfanın geri dönüp sıradan fareye yol vermesi gerekiyordu. Başlangıçta direnmesine rağmen, alfa fare bu deneyde on kez dört gün boyunca hayatta kalamadı. isteyerek fareyi yerleştirmeye başladı.

Eski alfa fare tüm ayrıcalıklarını kaybederken, ‘güçlü’ hale gelen fare yeni alfa oldu. Kısa sürede, eski alfada depresyon belirtileri başladı.Statülerini kaybeden alfalar aynı zamanda gerçekleştirilen farklı deneylerde de test edildi. ‘daha çabuk pes etmek’Onlar başladı.

Sonuç elde etmek için farelerde nöral hareketleri inceleyen araştırmacılar, insanlarda ve beyinde de bulunduğunu bulmuşlardır. ‘hayal kırıklığı merkezi’ Statü kaybından sonra lateral habenula denilen lateral habenula bölgesinde büyük bir hareketlilik olduğunu saptadı. İlaç tedavisi ile depresyon belirtileri dururken sıçanlar alfalarını geri kazandılar.

ercisajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu